Lazer kesicinin çalışma prensibi, çalışılacak yüzey üzerine yüksek güçte lazer ışınını odaklamaktır. Lazer ışınının yüksek enerjisini absorplayan madde yanacak veya buharlaşacaktır. Böylece desenleme veya kesim işlemi lazerin hareket yolu boyunca gerçekleşir.

Lazer Tüpü

Beamo 30 watt gücünde bir karbondioksit (CO2) lazer içermektedir. Bu lazerin yapısı CO2 gazı içeren bir cam tüp şeklindedir. Lazer tüpüne yüksek gerilim uygulandığı zaman bu gaz enerji yüklenir ve 10,6 um dalgaboyunda göz ile görülmeyen bir lazer ışını yayar. Yaklaşık 5 mm çapındaki paralel lazer ışını lazer tüpünün ucundan yayılır. Düşük saçılıma bağlı olarak paralel ışın az bir enerji kaybı ile makinenin içerisine yönlendirilebilir.

Yansıtıcı Aynalar

Makinenin içerisinde 3 adet yansıtıcı ayna bulunmaktadır. İlk ayna sabit pozisyonda bulunmaktadır. İkinci ve üçüncü ayna motorlar tarafından hareket ettirilerek lazer ışınının istenilen noktaya düşmesini sağlar. İkinci ayna ileri ve geri hareket ederek y eksenin kontrolünü, üçüncü ayna ise sağa ve sola hareket ederek x ekseninin kontrolünü sağlar.

Odak Lensi

 Üçüncü yansımadan sonra lazer ışını direkt olarak çalışılacak yüzeye düşer. Yüksek enerji yoğunluğu elde etmek için odak lensi yaklaşık 0.5 mm çapındaki ışını 0.2 mm boyuta indirger. Eğer ışın uygun şekilde odaklanabilir ise enerjisi metalik olmayan ahşap ve akrilik gibi malzemeleri yakabilir.