Beamo’nun otofokus özelliği iki farklı şekilde kullanılabilir:

  1. Manuel Prob Modu
  2. Yazılım Modu

Manuel Prob Modu

Lazer malzemenin üzerinde iken otofokus aksesuarının yan tarafında bulunan düğmeye çift tıklayın. Böylece malzemenin yüksekliği otomatik olarak tespit edilir. Düğmeye uzun süre basılı tutarak lazer başlığının tekrar geriye orjinal konumuna dönmesi sağlanabilir.

Yazılım Modu

  1. Otofokusu Etkinleştirme

Otofokus aksesuarını Beam Studio yazılımı ile kontrol etmek için “Preferences” seçeneğine gidin ve “Autofocus” özelliğini “Enable” yapın. (Mac: Menu > Beam Studio > Preferences; Windows: Menu > Files > Preferences)

Çalışacağınız dosya için otofokus özelliğini açma/kapama için “Autofocus” özelliğini “Enable/Disable“ yapın. (Menu > Edit > File Settings)

Not: Sadece Beamo otofokus aksesuarı takılı cihazlarda bu özellik etkinleştirilebilir.

  • Fokus Ayarlanması

Otofokusu etkinleştirdikten sonra, lazer parametreleri panelinde “Focus Adjestment” özelliği görünecektir. İstenilen layer için bu özellik aktifleştirildiğinde “Object Height” seçeneği görünecektir. Bu kısıma çalışacağınız malzemenin yüksekliğini yazarak ilgili layer için odaklamayı ayarlayabilirsiniz. Eğer bu seçenek seçilmez ise, önceki çalışmada veya önceki layer için belirlenen odak yükseliği ile devam edecektir.

  • Z Step

Kalın malzemeleri keserken bazı layerları birden fazla kez kesmesini isteyebilirsiniz. “Focus Adjustment” özelliği etkin olan bir layerda eğer “Execute” (tekrar etme sayısı) kısmına 1’den fazla bir değer girilirse  “Z Step” seçeneği görünecektir.

Buraya girilecek değer tekrar etme sırasında odak uzaklığının ne kadar değişeceğini göstermektedir.