Malzemeler

Yeni bir malzemeyi test etmek

Yeni bir malzeme üzerinde farklı hız ve güç kombinasyonlarını test etmek için yazılımda menu > File > Samples kısmına girerek “Material Testing Suite” çalıştırın. Tek bir tıklama ile tüm kombinasyonlarınızı malzemeniz üzerinde görün.

Ahşap

MDF

MDF, yüksek basınç ve sıcaklık altında, mum ve reçine ile birlikte ahşap parçalarının levha şekline getirilmiş halidir. Lazer işlemi sırasında reçine duman oluşumuna neden olan bir maddedir. Zararlı dumanların çıkışının azaltılması için düşük formaldehit içeren MDF kullanımı tavsiye edilir.

Kontrplak (Plywood)

Kontrplak, ince ağaç katmanlarının birbirine yapıştırılması ile elde edilir. Zararlı dumanların çıkışının azaltılması için düşük formaldehit içeren kontrplak kullanımı tavsiye edilir.

Masif Ahşap

Masif ahşap, lazer desenlemesi sonucunda büyüme halkalarının varlığından dolayı pürüzlü bir yüzeye sahip olabilir.

 • Ahşap üzerinde desenleme sonuçları
  • Düşük hızlı lazer desenleme ile daha koyu sonuçlar elde edilir. Yüksek güçte lazer kullanımı ise daha derin kesim ile sonuçlanır.
 • Ahşap üzerindeki yanıklar nasıl önlenir
  • Lazer işlemi öncesinde yüzeyi maskeleme bantı ile kaplayabilirsiniz. Yada yanık izlerini zımpara ile yok edebilirsiniz. Alternatif olarak ahşapı hafifçe ıslatabilirsiniz fakat bu işlem yüzeyde bozulmalara neden olabilir.
 • Ahşap kenarındaki yanıklar nasıl azaltılır
  • Kenarları alkol, kolonya veya sabunlu su ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca düşük yoğunlukta ahşap seçimi ile lazer kesim hızını arttırabilir ve kenarlardaki izlerin oluşumunu azaltabilirsiniz.
Deri

Sentetik Deri

Sentetik deri iki farklı malzemeden oluşabilir. Poliüretan (PU) ve polivinil klorür (PVC). Eğer deri PVC ise lazer işlemi için kesinlikle uygun değildir (bakınız Tehlikeli malzemeler). Eğer deri PU ise, lazer işlemi sırasında tamamen yanma gerçekleşmemesi ile hidrojen siyanür oluşabilir.

Gerçek Deri

Gerçek deri, dayanıklılığının artması amacıyla dokumasız kumaşlara da uygulanan tabaklama işlemine tabi tutulmaktadır. Bu yüzden lazer işleminin düşük hızda yapılması gerekir.

 • Deri üzerindeki yanıklar nasıl önlenir
  • Deri, lazer işlemi ile yanarak kolayca bükülür. Bunu önlemek için lazer işleminden önce deriyi suya daldırıp çıkartabilirsiniz.
 • Havalandırma ihtiyacı
  • Derinin protein yapısındaki birçok amino grubu ve benzen halkasından dolayı lazer işlemi sırasında azot oksit ve aromatik bileşikler oluşabilir. Eğer deri ile uzun süre desenleme veya kesim yapılacak ise ahşap veya akrilik ile çalışmaya göre daha fazla havalandırmaya ihtiyaç duyulacaktır. Cihaz çıkışından havanın dışarıya verilmesi veya hava filtresinin kullanımı ortamın güvenliği için en iyi seçenektir.
Kağıt

Kağıt üzerindeki yanıklar nasıl önlenir

Kağıdı lazer ile kestiğinizde kenarlarda sarımtırak karbonlaşmış yanıkların elde edilmesi olağandır. Geleneksel kil veya düşük vizkoziteli bileşenlerin kullanımı kağıdın yüzeyine zarar vermeden belirli bir dereceye kadar lazerin etkisini sönümleyecektir.

Oluklu mukavva

Oluklu mukavvanın lazer kesimi sırasında alt yüzeydeki yanlış odak nedeniyle alev oluşabilir. Alev oluşma şansını azaltmak için su spreyi kullanabilirsiniz.

Akrilik

Akrilik, aynı zamanda pleksi, pleksiglas yada PMMA (polimetil metakrilat) olarak da bilinir. Lazer ile işlenebilen birkaç plastikten birisidir. Lazer işleminden önce malzemenin diğer şeffaf plastik malzemelerden (PVC veya PC gibi) olmadığına emin olmak gerekir. Akrilik işlendiğinde kenarları keskin ve nettir. Sarımsı izler görürseniz malzeme akrilik değildir. Ancak yanık izlerinin olmaması akrilik olduğunu göstermez.

 • Akrilik üzerindeki çizikler
  • Akrilik malzeme üzerinde oluşan çizikler plastik cilası ile giderilebilir.
 • Akrilik nasıl temizlenir
  • Lazer işlemi öncesinde eğer greyscale desenleme yapılmayacaksa akrilik üzerindeki filmin kaldırılmaması tavsiye edilir. Akrilik malzemenin temizliği için alkollü mendil kullanabilirsiniz. Fakat çok fazla temizlemenin yüzeyi bozabileceğini unutmayın.
Cam
 1. Cam kolayca kırılabileceği için lazer gücü çok yüksek olmamalıdır. Kalın cam malzeme kullanmak uygulamada kolaylık sağlar.
 2. Daha yüksek kurşun içeren camlar daha iyi desenleme sonuçları vermektedir. (Dikkat: gıda kapları olarak kullanılmaya uygun değildir)
 3. Desenleme yapılacak alanı ıslak kağıt havlu ile kaplamak, camın desenleme sürecinde çatlamasını etkili bir şekilde engelleyerek sonucun kalitesini artırır.
Metal

Anodik alüminyum

Anodik uygulama sonucunda alüminyum alaşım yüzeyinde oksit tabakası oluşmaktadır. Lazer desenleme ile yüzey oksit tabakası bozulacaktır.

Paslanmaz çelik (kaplama veya hibrit lazer ile)

Paslanmaz çelik, CO2 lazerin enerjisinin büyük miktarını dalgaboyundan dolayı yansıtmaktadır. Bu yüzden lazer işleminden önce özel maddeler ile sprey yapılarak yüzey kaplanır. Bu maddeleri kullanırken iş eldiveni ve gözlük giymeyi unutmayınız. Ayrıca eğer hibrit lazer kullanırsanız paslanmaz çelik üzerine desenleme yapabilirsiniz.

Diğer güvenli malzemeler

Taş, çimento, EVA köpük, pamuk, keten, vd.

Tehlikeli malzemeler
 • PVC
  • PVC, lazer işlemi yapılamayacak malzemelerden birisidir. PVC yandığı zaman hidroklorik asit (HCl) üretmektedir ve bu kimyasalın solunması zararlı olduğu gibi makine parçalarına zarar verebilmektedir. Ayrıca PVC yandığı zaman oldukça kansorejen olan dioksin ve polikloro bifenil kimyasalları oluşturmaktadır. PVC, etiket, film yada saydam levha şeklinde olabilir.
 • ABS
  • ABS, lazer işlemi yapılamayacak malzemelerden birisidir. ABS yanarak kanserojen olan A (akrilonitril), B (butadien) ve S (strien) maddelerini ortaya çıkarır.
 • Diğer
  • Aşağıdaki kimyasal fonksiyonel grupları içeren malzemeler yandıkları zaman kanserojen ve toksik maddeler açığa çıkarabilirler. Bu tür malzemelere lazer işlemi tavsiye edilmez.

“Klor, flor, amin, aldehit, benzen, fenol”.

Kullanacağınız malzemenin güvenli olup olmadığından emin değilseniz bize danışabilirsiniz.

Malzeme arkasının yanması
  • Sebep
  1. Lazer bir malzemeyi keserken alt taraftaki bal peteği tablasına kadar ulaşır. Bu tabla lazer enerjisini bir miktar yansıtarak malzemenin arka tarafında yanık izlerine neden olabilir.
  2. Lazerin malzemeyi kolayca kesmesini garantilemek için parametreler bir miktar yüksek tutulduğunda malzeme arkasının yanması gerçekleşebilir. Ayrıca, sunulan parametreler sadece referans olma amacı taşımaktadır. Çalışmaya özgün istenen etki için ayarlamalar ve testler yapılmalıdır.
   • Çözümler
  3. Malzemenin altına destek koyarak alt tarafına gelen lazerden etkilenmemesini sağlayabilirsiniz.
  4. Testler yaparak belli bir malzemenin lazer kesimi için en uygun parametrelerini bulabilirsiniz. Bu parametreler malzemeyi kolayca kesebilmeli ve lazer enerjisini arkaya fazlasıyla geçirecek kadar olmamalı.

  Malzeme kesme testleri için,

Bu seçimden sonra aşağıdaki test penceresi görülmeli.