STEM yaklaşımı

  1. Soru oluştur
  2. Ürün/Buluş tasarla
  3. Ürünü test et
  4. Sonuç çıkar
  5. Değerlendir
  6. Paylaş
  7. Yeniden düşün

STEM temelli eğitim ile eleştirel düşünme, birlikte çalışma, problemlere yaratıcı çözümler üretme, planlama, değerlendirme yapabilme, araştırma yapma, buluş ve inovasyon yapabilme becerilerinin gelişmesi hedeflenir. Risk alabilen ve girişimci bireylerin yetişmesine katkı sağlanır. STEM ile ürün ve sonuç üreten öğrencilerin özgüvenleri gelişmektedir.

Lazer kesim cihazlarının birçok farklı yaratıcı kullanım alanı bulunmaktadır. Lazerin gücü, model maketlerin yapımından markalamaya kadar birçok uygulama alanı sunar. Lazer kesim makinaları, farklı malzemeler ile çalışabilmenin de verdiği avantaj ile farklı yaş gruplarındaki farklı seviyelerdeki öğrencilerin hayal güçleri ve el becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olur.

Dizayn çalışmasından kazanımlar: 

*Matematik ve uzaysal akıl yürütme: 2D  (X ve Y) boyutlarında dizayn oluşturma, geometrik şekiller oluşturma, bölme, birleştirme, ölçüm araçları, birim, boyutlandırma, oranlama, döndürme, ayna görüntüsü, pozitif ve negatif alan

*Grafik: Vektör dizaynı, düzenleme araçları

*Görselleştirme ve sıralama: Kesme ve kazıma sıralamasının tabakalandırılması

*Matematik ve uzaysal akıl yürütme: marangozluk becerileri ve 2D’den 3D’ye dönüştürme


Makine kullanımından kazanımlar:

*Makine kullanımı: Makine ayarları – doldurma, ayrıştırma, vektörleştirme vb.

*Çalışma arkasındaki bilim: CO2 Lazer Teknolojisi

FLUX lazer kesiciler kullanılarak 2D ve 3D objeler yapılabilir. İki boyutta kesilen malzemeler daha sonra birleştirilerek üç boyutlu nesnelere dönüştürülebilir. Üretim, öncelikle planlama yapmayı ve sonrasında çizerek lazer kesim ile parçaları oluşturmayı gerektirir. Öğrenciler, isterlerse el çizimlerinin fotoğraflarını çekip bilgisayara aktararak vektörel çizimlere dönüştürebilir ve lazer kesimi ile üretebilirler.

2D lazer kesim sonrasında parçaları 3D’ye dönüştürmek el becerisinin gelişmesine katkıda bulunur. Ama bundan da önce öğrencilerin malzemenin kalınlığını göz önünde bulundurmaları gerekir. Hayal güçleri ile malzeme kalınlığının etkisi, düz yüzeylerin farklı açılarla birbirine uyması gibi problemleri çözmeleri gerekir.

Ayrıca lazerin gücü ve hızı, dizaynların hızlı üretilmesine olanak sağlar. Böylece birçok öğrenci makine başında sıra beklemeden çalışmalarını hayata geçirir. Lazer kesimin en büyük avantajlarından birisi de birçok farklı malzeme ile çalışılabilmesidir. Ahşap, kontroplak, mdf, pleksiglass, kumaş, deri, kauçuk, karton, seramik, cam gibi malzemeler kesilebilir veya kazınabilir.  Ayrıca öğrenciler çizimlerini veya fotoğraflarını ahşap veya pleksi gibi malzemelerin üzerine lazer kazıma yöntemi ile oluşturabilirler.

Size en uygun Lazer kesim cihazları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.